Rotaryenlerden Dokuz Eylül Hastanesi’ne anlamlı bağış

Rotaryenlerden Dokuz Eylül Hastanesi’ne anlamlı bağış

‘Gizem Erten Çocuk Palyatif Bakım Ünitesi’ açıldı

Gündoğdu Rotary Kulübü, Rotary Vakfı Projesi kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Palyatif Bakım Servisi bünyesinde “Gizem Erten Çocuk Palyatif Bakım Ünitesi” açıldı. Açılış törenine Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi  Doç. Dr. Demet Yalçın Kehribar, Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Olgun, Rotary 2440 Bölge Guvernörü Ayda Özeren, Gündoğdu Rotary Kulübü üyeleri Özden-Fatih Erten, Gizem’in ablası Defne Erten ve rotaryenler katıldı.

Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Olgun, açılışta yaptığı konuşmada Gizoş bebeğin bu anlamlı günde aralarında olduğuna inandıklarını söyleyerek Erten ailesinin göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Demet Yalçın Kehribar ise aileye kaybından dolayı tekrar başsağlığı dileyerek kızlarının anısını başka hasta çocuklara dokunarak yaşatan Erten ailesine DEÜ Hastanesi olarak minnettar olduklarını ifade etti. Rotary 2440 Bölge Guvernörü Ayda Özeren ise Rotaryenlerin topluma dokunan projelere özel bir hassasiyeti olduğunu ifade ederek, Erten ailesi ile beraber bu ünitenin yaratılmasına katkı koyan tüm Rotary ailesine teşekkür etti.

Kapsamlı bir ünite yaratıldı

Törenle açılan ünitede 4 adet hastabaşı monitorü, 2 adet solunum cihazı (NIV Ventilatör), 1 adet EKG cihazı, 1 adet ultrasonografi cihazı, 2 adet ağrı kesici PCA cihazı, 2 adet hasta karyolası ve 4 adet refakatçi çek-yatı alınarak, odaların perdeleri yaptırıldı. Ayrıca palyatif bakımda genel amaçlı kullanım için televizyon, çamaşır makinesi ve kurutma makinesi bağışı da yapıldı. Ayrıca hastalığı boyunca Gizem Erten’in çizdiği kalp başlı bebek resimleri de çerçevelenip servis duvarlarına asıldı.

Bir Dayanışma Örneği

Gizem’in hastalığı süresince çizdiği kalp başlı bebekler, kukla sanatçısı Nazlı Selin Yaykın tarafından Gizoş bebeklere dönüştürüldü. Gizoş bebekler, projeye bağış yapan kişilere hediye olarak verildi ve bugün yüzlerce çocuk Gizoş bebeklerle oynayarak mutlu oluyor. Gündoğdu Rotary Kulübü, projeye fon yaratmak için İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Ses sanatçısı Gökçe Eriş solistliğinde ve Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Halil İbrahim Yüksel yönetiminde, yine İzmir devlet Klasik Türk Müziği Korosu saz sanatçılarının gönüllü çabalarıyla bir konser düzenledi.Sahne Tozu Tiyatrosu da bilet gelirleri projeye aktarılmak üzere “Romeo ve Jüliet ya Ölmeseydi?” oyunlarını Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde sergiledi. Projenin uluslararası ortakları Amerika’ dan Methro Bethesda Rotary Kulübü, Chicago Rotary Kulübü, Charlotte Rotary Kulübü, Rockville Rotary Kulübü ve Kanada’dan Toronto Rotary Kulübü oldu. Rotary Vakfı, projeye katkı sağlayan tüm kulüpler adına ek katkı koyarak projeye destek oldu.İzmir Çiğli Rotary Kulübü, İzmir Agora Rotary Kulübü, Bodrum Karia Rotary Kulübü, İzmir Kültürpark Rotary Kulübü, İzmir Bornova Rotary Kulübü, İzmir Ege Rotary Kulübü ve Bursa Rotaract Kulübü de projeye katkı sundu.

Kaybın acısını iyilikle sağaltmak: Gizem’in Hikayesi

Gündoğdu Rotary Kulübü üyelerinden Özden Erten ve eşi Fatih Erten’ in küçük kızları Gizem’e 2019 yılında henüz 5 yaşındayken DIPG (Diffuse İntrinsic Pontine Glioma) olarak adlandırılan tedavisi olmayan bir beyin tümörü teşhisi konuldu. Hayat dolu kızları Gizem’in hastalığı süresince iki yıl boyunca yaşadığı zorluklardan dolayı palyatif bakım ile ilgili Türkiye’de bir farkındalık yaratmak isteyen aile, 2021 yılında kızlarını kaybettikten sonra, Gündoğdu Rotary Kulübü ile birlikte Palyatif Bakım Ünitesi açmak üzerine yola çıktılar. Araştırmalar sonucu Türkiye’de üniversite hastanelerinin hiçbirinde çocuk palyatif bakım ünitesi olmadığını fark eden Erten ailesi, Prof. Dr. Banu Lebe, Günşıl Oktay ve Aylin Olut’tan oluşan proje ekibiyle birlikte   İzmir’ de bir üniversite hastanesi olan Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile görüşmelere başladı. Proje kapsamında hastanede var olan Yetişkin Palyatif Bakım Ünitesi’ nin dört odası çocuklara uygun şekilde düzenlenerek, çocukların kullanımına uygun cihazların alımı sağlandı.