Rotary 2440. Bölge Kulüpleri’nden çocuk felcine 10 bin dolar

Rotary 2440. Bölge Kulüpleri’nden çocuk felcine 10 bin dolar

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu, çocuk felcinden sağ kurtulan ve çocuk felcine dikkat çekmek için Avrupa’da 16 ülkeyi kapsayan farkındalık ve destek turu kapsamında İzmir’e gelen Rotaryen Bashar Asfour’u ağırladı.  Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüpleri tarafından toplanan 10 bin dolarlık bağış çeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen bir etkinlikle Bashar Asfour’a takdim edilirken, Wyndham Grand Otel’de düzenlenen bir yemekte Asfour ve Rotaryenler bir araya geldi. 10 bin dolarlık bağış 210 bin çocuğa aşı olurken, yemekte magnet satışları ile de rotaryenler 860 çocuğun daha aşı olmasını sağlayacaklar.

  1. Bölge Rotaryenleri, hedefi “Küresel çocuk felcinin ortadan kaldırılmasını desteklemek” olan “Çocuk Felcine Son Yolculuğum” etkinliğine destek olmaya devam ediyor. 16 Avrupa ülkesini kapsayacak bu tur kapsamında İzmir’e gelen Bashar Asfour’u ağırladıklarını söyleyen Uluslararası 2440. Bölge Rotary Federasyonu Başkanı Ayda Özeren, “Farkındalık turunu desteklemek adına Asfour için 10 bin dolar bağış topladık. Dünyada çocuk felcini yok etmeye çok yakınız. O sebeple bu destekler çok önemli” dedi.

Uluslararası Rotary’nin “Birlikte Çocuk Felcini Bitirebiliriz” sloganı altındaki küresel çalışmalarını ve projelerini tanıtmak için gerçekleştirilen tanıtım ve toplantılar kapsamında ağırladıkları Asfour’u İzmir’den Balıkesir, Bursa, Ankara ve İstanbul’a uğurlayacaklarını ifade eden Özeren, “Bashar Asfour’un girişimi, Uluslararası Rotary’nin en önemli projesi olan Çocuk Felci ile mücadele için farkındalığı artırmayı ve gerekli fonları toplamayı amaçlıyor. Kişisel hikayesiyle hastalığın ağır sonuçlarına dikkat çekerek, aşılamanın önemine dikkat çekmesi ve birçok Avrupalıya, bu 1 Numaralı Rotary projesine destek vermeleri konusunda ilham olması hedefleniyor. Bashar Asfour, Rotaryen olarak çocuk felcini küresel ölçekte yok etmek için kişisel bir çabaları ile çeşitli projeler ve çalışmalar yürütüyor” dedi.

“55 günde 9 bin 500 km kat edecek”

Onun yolculuğu güçlü bir iradenin ve davaya bağlılığın bir örneği olduğunu ifade eden Özeren, “Çocuk Felcinin Sonuna Yolculuk’un sonunda 55 günde yaklaşık 9 bin 500 kilometre yol kat etmiş, 16 ülkeyi geçmiş ve 30 Rotary Bölgesinden Rotaryenlerle buluşmuş olacak. Bashar Asfour yolculuğunu 21 Ekim’de Almanya’nın Chemnitz kentinde tamamlayacak ve burada tüm Alman Rotaryenler Dünya Çocuk Felci Günü’nü birlikte kutlayacak. Bu turun kapsamında İzmir’de Asfour’u ağırlamaktan gururluyuz, yolu açık olsun” diye konuştu.

Bashar Asfour Kimdir?

Henüz 10 aylıkken Çocuk Felci hastalığına yakalandı. Uzun süren tedavisi, dayanılmaz acı ve ıstırap anlarıyla geçti ve gençliğini hastanelerde ve tıbbi kurumlarda geçirdi, şiddetli enfeksiyonun sonuçlarıyla mücadele etti, birçok ameliyat geçirdi ve bu süreç boyunca ailesi tarafından desteklendi.  Bashar Asfour kendi ile iligli olarak “Acı verici ve gözyaşlarımın sürekli aktığını hatırlıyorum, acıdan değil, ama topallayarak ama koltuk değneği olmadan veya elimi dizimi tutmak için kullanabildiğim iyileşme sürecimin son aşamasını gerçekleştirebilmenin sevincini yaşıyorum.” sözleriyle özetlediği hikayesini “Aşılama son derece önemli ve bu görevi asla hafife almamalıyız” diyerek tamamladı.

Çocuk Felci’nde son durum ve Rotaryenlerin çalışmaları:

“Çocuk felci” hastalığı, felce, nefes alma güçlüklerine ve hatta ölüme yol açabilen oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Uluslararası Rotary, 35 yılı aşkın bir süredir çocuk felcine karşı mücadeleye öncülük ediyor ve Dünya’dan Çocuk Felci hastalığını yok etmek için başlatılan Çocuk Felcine Son çalışmaları ile bu sürece verdiği destek sayesinde vakaları yüzde 99,9’un üzerinde azaltmada önemli ilerleme kaydedilmesini sağladı. Bununla birlikte, yaklaşık kırk yıl önce Polio dan arınmış bölge ilan edilen Londra’nın kanalizasyonunda çocuk felci virüsüne dair bulgular görülüyor olması, dünya çapında çocuk felcini ortadan kaldırma çabalarının devam eden öneminin altını çiziyor. Şu anda yalnızca iki ülke, Afganistan ve Pakistan’da, çocuk felci endemik olmaya devam etmekte ve çocuk felci virüsünün yayılımı henüz kontrol altına alınamamış durumdadır. Sürekli yok etme çabaları olmazsa, 20 milyondan fazla sağlıklı birey virüsün neden olduğu felç riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Rotary, taahhüdü doğrultusunda önümüzdeki üç yıl için, yıllık 50 milyon dolar toplamayı hedefliyor ve her dolar, Gates Vakfı’ndan ilave iki dolar ile karşılanarak destek büyüyor. “Çocuk Felcine Son” çalışmalarını desteklemek için toplanacak tutarın 450 milyon dolara kadar çıkması hedeflenmiştir.