“Parmaklar Delinmesin” Golf Turnuvası Düzenlendi

“Parmaklar Delinmesin” Golf Turnuvası Düzenlendi

Rotary 2440. Bölge E Kulübü Tip 1 Diyabetli dezavantajlı bölgelerimizdeki çocuklar için Uluslararası Rotary Vakfı ile bir Küresel Bağış projesi planlamıştır. Bu projeye fon yaratmak amacı ile, kulübün “Fon Komitesi”, Kuşadası Golf Kulübü işbirliği ile “İYİLİK GOLF TURNUVASI” düzenlemiştir.

Rotary 2440. Bölge E-Kulübü, araştırma ve fizibilite çalışmalarının ardından uygulamaya geçirdiği
“Parmaklar Delinmesin” projesi ile hedefi, Tip-1 diyabet hastası bebek ve çocukların her gün defalarca parmakları delinmeden, bir elektronik sensör ile kan şekerlerini ölçülebilir hale getirilmesini sağlamaktır.

Türkiye’de Tip-1 diyabet hastası 0 – 18 yaş altında 25.000 çocuk bulunmaktadır ve bu hastalığın tedavisinde insülin hormonunun yerine konması hayati öneme sahiptir. Aileler, çocuklarının diyabet kontrolünün mükemmel olması için, yemek öncesi ve sonrasında, günde yaklaşık 10-15 kez çocuklarının parmaklarını delerek kan şekerlerini ölçmektedir. Parmaktan glukoz ölçümü, acı ve rahatsızlık verici bir işlem olduğundan, aileler de diyabetli çocuklarının parmaklarının delinmesinden kaynaklı büyük üzüntü duymaktadır.

Projenin hayata geçirmeyi hedeflenen sensörle sürekli glukoz takibi, diyabet tedavisiyle ilgili kararların alınmasına yardımcı daha fazla verinin elde edilmesinin yanında, glukoz düzeylerinin normal aralıklar içinde kalmasını da sağlamaktadır. Proje sayesinde Uluslararası Rotary Kulüpleri ve Rotary Vakfı ile koordinasyon içinde, bebek ve çocukların her gün defalarca parmakları delinmeden, bir elektronik sensör ile kan şekerlerini ölçülebilir hale getirmeye çalışılacaktır. Projenin hedefi 62 çocuğa, 6 ay için sensör desteği ve bu dönem boyunca Tip 1 Diyabetli çocuklar ve aileleri için düzenlenen Diyabet Eğitim Kamplarına katılımlarını sağlanmasıdır.

Proje ile ilgili oluşturulan Bilimsel Danışma ve Yürütme Kurulu, Prof. Dr. Şükrü Hatun yönetimindeki Koç Üniversitesi Çocuk Diyabet Ekibi ile birlikte çalışmaktadır. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi çocuklar ve ailelerine ulaşabilmek için koordinasyonu tamamlamış ve diyabet destek hattı da kurulmuş bulunmaktadır.

Projenin sürdürülebilirliği; sensörlerden elde edilen sürekli bilgilerin diyabet tedavisiyle ilgili kararların alınmasına yardımcı olması açısından çok kıymetlidir.

Sürekli bilgiler ile oluşturulan beslenme ve hayat tarzı, glukoz düzeylerinin daha fazla normal aralıklar içinde kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede diyabetin matematiğini çözmek ve diyabetin dilini anlamak mümkündür.
Biz inanıyoruz ki böylesi önemli bir katkı, diğer sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirebilir, bu sayede oluşturulabilecek farkındalık sayesinde SGK tarafından tam kalıcı çözüm sağlanabilecektir.

Projenin sloganı, “Gelin, “Parmaklar Delinmesin” projesine hep birlikte sahip çıkalım, diyabetli çocukların pankreası olmaya çalışan ailelere destek olalım” dır.

Parmaklar Delinmesin Projesi fon yaratma aktivitesi için öncelikle İYİLİK GOLF TURNUVASI’nın gerçekleştirileceği Kuşadası Golf Kulübü ile koordinasyon toplantıları yapılmıştır ve Turnuva tarihi belirlenerek Türkiye Golf Federasyonu’nun turnuva takviminde yer alması sağlanmıştır.
Turnuva katılımcılarının Kuşadası’ndaki konaklamaları için otel organizasyonu yapılmıştır. “İyilik Golf Turnuvası” katılımcılarının oyun sırası ve sonrasındaki ikramlar da Golf Kulübü ile mutabakat yapılarak organize edilmiştir.
Türkiyedeki Golf oyuncularının çoğunun üyesi olduğu Bodrum Golf Kulübü’ne E-Kulüp Fon Komitesi İyilik Turnuvasına katılım daveti için bir ziyaret yapmıştır ve turnuvanın amacı anlatılmıştır. Kulübün sosyal medya hesaplarındaki görsel ve içerik anlatımlı iletişimi ile birçok golf oyuncusuna ulaşılarak bu turnuvaya katılım kayıtları sağlanmıştır. Turnuva daveti İzmir Alman Büyükelçiliğine duyurularak katılım kayıtları sağlanmıştır ve İyilik Golf Turnuvasının Uluslararası katılımcı ayağı oluşturulmuştur. Turnuva için bazı golf oyuncuları Almanya, Türkiye ve Kıbrıs’tan kayıt yaptırarak fiziksel katılım ve katılım harici proje için bağışları ile proje fonuna destekte bulunmuşlardır.